Ostróżka ogrodowa

Ostróżka Ogrodowa - eMoja FarmaOstróżka ogrodowa. Jest jednym z piękniejszych kwiatów. Pochodzi z Azji, Afryki i Europy. Na rynku można dostać pierwowzory gatunku jak i krzyżówki. W tym momencie jest ponad 250 gatunków a dużo z nich rośnie w Polsce w okolicach gór. Kwiaty od razu rzucają się w oczy z powodu swoich nietypowych rozmiarów. Nie rzadko ponad dwa metry. Morza kupić mix nasion i wysadzić bardzo wiele kolorów, mniejszych i większych odmian. Zapraszam do przeczytania podstawowych informacji.

Ostróżka ogrodowa uprawa – wymagania

Stanowisko : Najlepiej czyje się na odsłoniętym, słonecznym.

Temperatura : Między 16 a 20 obserwuje się najszybszy przyrost.

Gleba : Bardzo wymagająca. Tylko gleby żyzne, przepuszczalne, głęboko uprawiane. Nie lubi gleby zakwaszonej.

Podlewanie: Musi być ziemia ciągle wilgotna. Nie lubi przesuszenia.

Dodatkowe informacje :

Kwiaty bardzo wysokie od 90 do 210 cm. Kwiatostan jest osadzony a górnej części długiego, prostego pędu. Może się zdarć ze roślina będzie potrzebowała podparcia. Często z tego powodu sadzona jest pod ścianami czy innymi miejscami gdzie może się podeprzeć. Termin wysiewu nasion do szklarni to styczeń , luty. Na otwartym gruncie marzec, kwiecień. Kwitnienie następuje od czerwca do połowy lipca. Kiedy przytniemy Ostróżkę po kwitnięciu zdąży jeszcze na wrzesień zakwitnąć ponownie. Wskazane jest kilkukrotne posypanie nawozem. Głębokość siewu to 0,5 mm. A rozstaw rzędów to 15 x 20 cm. Dobrze jest od czasu do czasu podlać gnojówką .Idealny kwiat dla miłośników mocnych kolorów o odcieniach fioletu, bielu, różu i niebieskiego.

Rozmnażanie

Przez podział kęp od początku kwietnia do początku sierpnia. Można też rozmnażać z nasion, które wysiewamy w końcu lipca do skrzynek. Kiełkują w ciemności, siewki wysadza się do doniczek a we wrześniu do gruntu. Zimą dobrze jest nakryć agrowłókniną lub grubą warstwą liści dlatego ze w dużych mrozach kwiat narażony jest na przemarznie nicie. Ostróżka rozróżniamy kilka odmian. Np. Grupa Elatum są to najczęściej kwiaty bardzo wysokie. Grupa Belladonna ma duże kwiatostany i charakteryzuje się średnim wzrostem. Ok 120 cm. Odmiana Pacific – w drugim roku uprawy słabnie i obumiera. Dwie grupy poprzednie są roślinami długoletnimi. Jeżeli chcemy żeby zostały w naszym ogrodzie dłużej powinniśmy po 3 latach podzielić je w mniejsze kępy.

Tutaj możecie  obejrzeć mieszankę

Tutaj wersja niebieska

 

 

Ostrózka eMoja Farma

Dodaj komentarz

Close Menu